fbpx

SYNERCOM USŁUGI WSPÓLNE Sp. z o.o.

SYNERCOM USŁUGI WSPóLNE SP. Z O.O.

Baza bezpłatnej wiedzy

Czy to dobry moment na szkolenie spawalnicze?

Czy w czasach powszechnej cyfryzacji zawód spawacza może stanowić dobre zabezpieczenie na przyszłość w postaci stabilnego zatrudnienia oraz wysokich zarobków? Czy spawalnictwo może być konkurencyjną branżą? Podczas tego artykułu postaramy się odpowiedzieć na te pytania, opierając się na rzetelnych, aktualnych danych.

Zapotrzebowanie

W przygotowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki prognozie na temat zapotrzebowania na pracowników w 2021 roku znalazło się 28 zawodów, dla których, ze względu na znaczenie dla rozwoju państwa, jest prognozowane szczególne zapotrzebowanie na rynku pracy. Wśród zawodów wymienionych przez Ministerstwo znalazł się między innymi technik spawalnictwa. Raport ma wyraźne odzwierciedlenie w rzeczywistości, gdyż w dniu pisania tego artykułu na samym portalu “pracuj.pl”, dostępnych jest ponad sto ogłoszeń o pracę na stanowisko spawacza w samym tylko województwie śląskim.

Prognozy na rok 2022 zapowiadają jeszcze większe pogłębienie problemu z dostępnością pracowników. Na grafice widzimy, w jaki sposób zmieni się zapotrzebowanie na pracowników w branży spawalniczej. Powiaty zaznaczone szarym kolorem nadal będą borykały się z dużym problemem braku pracowników, natomiast w tych zaznaczonych kolorem żółtym, ze względu na rozwój branży, zapotrzebowanie na spawaczy jeszcze się zwiększy. Na kolejnej grafice widzimy relację pomiędzy dostępnymi pracownikami a prognozowanymi potrzebami pracodawców w roku 2022. Powiaty zaznaczone żółtym kolorem, tak jak w poprzedniej grafice, borykać się będą z bardzo dużym problemem braku wykwalifikowanej kadry, natomiast w powiecie kłobuckim zaznaczonym kolorem pomarańczowym całkowicie zabraknie osób o odpowiednich uprawnieniach i kwalifikacjach, co automatycznie wpłynie na regres gospodarczy regionu. Problem pracodawców jest oczywiście szansą dla spawaczy, którzy dzięki zwiększonemu zapotrzebowaniu, mogą liczyć na większe zarobki oraz lepsze warunki pracy.

Wynagrodzenie i korzyści

Przeciętne wynagrodzenie osoby pracującej na stanowisku spawacza wynosi 4.800 zł brutto, jest więc wyższe od przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Jedna trzecia aktywnych zawodowo spawaczy może także liczyć na comiesięczne premie. Jak wynika z raportu pracuj.pl – kluczowym czynnikiem wpływającym na zarobki w branży spawalniczej jest staż pracy, a wynagrodzenie doświadczonego spawacza może być nawet kilkukrotnie wyższe niż wypłata jego początkującego kolegi zajmującego to samo stanowisko.

Jak wynika ze statystyk, praca spawacza wiąże się z wieloma korzyściami. Aż 95% osób pracujących na stanowisku spawacza jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Umowa o pracę w dalszym ciągu nie jest oczywistością w wielu innych branżach, a jak powszechnie wiadomo, taka umowa daje pracownikowi chociażby ubezpieczenie, gwarancję emerytury, możliwość skorzystania z płatnego urlopu czy zwolnienia lekarskiego w przypadku choroby. Niemal wszyscy zatrudnieni w branży spawalniczej mogą liczyć na umowę o pracę i wszystkie wynikające z niej korzyści.

Jak dowiedzieliśmy się wcześniej, pracodawcy są zmuszeni konkurować ze sobą o specjalistów w branży spawalniczej, a w ogłoszeniach o pracę coraz częściej można  znaleźć informacje o dodatkowych korzyściach dla pracowników. Osoba zainteresowana spawalnictwem może liczyć na wiele benefitów od swoich pracodawców, z których najczęstszymi są: świadczenia socjalne, bony towarowe, dodatkowe ubezpieczenia na życie, a także bony żywieniowe.

Praca spawacza daje także ogrom możliwości rozwoju dzięki wielu dostępnym kursom, które oprócz wiedzy praktycznej i teoretycznej dają konkretne uprawnienia do spawania w nowej metodzie, jak chociażby: MIG, MAG, TIG, MMA, spawanie gazowe, cięcie tlenowe
i plazmowe, czy też weryfikacji uprawnień spawalniczych. Nawet jeśli już jesteś spawaczem, naprawdę warto się rozwijać i korzystać z możliwości zdobycia nowych uprawnień – gdyż wówczas automatycznie stajesz się o wiele bardziej konkurencyjny na rynku pracy.

Zapotrzebowanie na spawaczy zapewnia stabilną pracę – nawet jeśli z różnych losowych przyczyn stracimy pracę, bez problemu znajdziemy kolejne ogłoszenie na stanowisko spawacza w innej firmie. Zyskujemy więc swobodę i możliwość wyboru naszego pracodawcy.

Podsumowując, można stwierdzić, że spawalnictwo daje możliwość stabilnego zatrudnienia i zarobków powyżej przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Popyt na pracowników sprawia, iż osoby posiadające uprawnienia spawalnicze mogą wybierać spośród wielu ofert przygotowanych przez potencjalnych pracodawców i dobrać te najlepsze dla siebie pod względem zarobków, oferowanych benefitów czy też lokalizacji zakładu pracy. Osoby pracujące już w zawodzie spawacza mogą podnosić swoje kwalifikacje, ucząc się nowych metod spawalniczych, dzięki czemu stają się bardziej konkurencyjni i tym samym są w stanie negocjować wyższe stawki i zarabiać więcej.

W Synercom Usługi Wspólne dajemy wam możliwość zdobycia nowych kwalifikacji spawalniczych. W naszych wyposażonych w nowoczesny sprzęt spawalniach zlokalizowanych w Katowicach, Mysłowicach i Rybniku, stosujemy podejście praktyczne, ale także indywidualne – każdy kursant może liczyć na pomoc wykwalifikowanej kadry trenerów, którzy zawsze chętnie służą pomocą. Skontaktuj się z nami, a wspólnie dobierzemy odpowiednią dla twoich potrzeb metodę spawalniczą, miejsce oraz termin szkolenia. Serdecznie zapraszamy do kontaktu.

Zadzwoń

T: 32 420 44 81

M: 693 200 359

Napisz

Przyjdź

Ośrodek Szkoleniowy:
41-408 Mysłowice, Piastów Śl. 18a

Godziny  otwarcia:
od poniedziałku do piątku
od godz. 7.00 do godz. 15.00

Administratorem danych osobowych jest SYNERCOM USŁUGI WSPÓLNE Sp. z o.o. ul. Karolinki 1, 40-467 Katowice.
Dane osobowe przetwarzane będę w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną za pomocą formularza kontaktowego.
Przysługuje Pani/Panu prawo do: dostępu do treści danych, sprostowania danych, usunięcia danych, ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. Pełna treść klauzuli.